کامپیوتر
سیستم خانگی و لپ تاب ها

لپ تاپ بخریم یا رایانه خانگی؟      
      فنی مهندسی - علوم کامپیوتر
      نوشته شده توسط میثم

      بسیاری از کاربران همواره با این سؤال مواجهند که یک سیستم کامل خانگی خریداری نمایند یا در فکر خرید یک لپ تاپ (یا نوتبوک) باشند . اما تفاوت، مزایا و معایب خرید یک لپ تاپ نسبت به یک کامپیوتر خانگی (به اصطلاح: Desktop PC) چیست ؟

      در مقاله امروز تا حدودی به معایب و مزایای هرکدام از این دو دستگاه اشاره می شود :      ● لپ تاپ


      اصلی ترین ویژگی لپ تاپ قابلیت حمل آسان (Portable بودن) است . شما می توانید همه جا لپتاپ خود را با خود ببرید و از آن استفاده کنید . در واقع تا لپ تاپ نداشته باشید و از آن استفاده نکرده باشید نمی توانید به اهمیت این ویژگی پی ببرید . فرض کنید کامپیوتر خانگی علاوه بر اشغال فضای زیاد در اتاقی است که مجبورید به خاطر کار با کامپیوتر آنجا باشید و نخواهید توانست کارها را همزمان انجام دهید. اما وقتی لپ تاپ دارید می توانید همزمان هم تلویزیون تماشا کنید و هم به کار خود با کامپیوتر بپردازید و در عین حال کنار مهمانانتان باشید و هم بر کارهای کامپیوتری خود نظارت کنید. می توانید آن را همراه خود به سفر ببرید و در آنجا از کارهایتان عقب نمانید . ویژگی دیگر خاصیت کار کردن بدون نیاز به برق مستقیم می باشد، لپ تاپ می تواند بین یک ساعت و نیم تا ۳ ساعت با باطری کار کند، لذا می توانید در مکانهایی مانند اتوبوس، اتومبیل یا در قطار و اماکنی که محدودیت دسترسی به برق شهری دارید استفاده کنید . در واقع لپ تاپ برای کسانی که مدام با کامپیوتر سروکار دارند یک دستگاه ضروری است کما اینکه داشتن یک سیستم خانگی در منزل یا محل کار در کنار لپ تاپ نیز می تواند راحتی کارهای روزمره شما را تکمیل کند . شکیل و زیبا بودن لپ تاپ ها نیز یکی از دلایلی است کاربران بسیار به آن توجه می کنند و همچنین بسیاری از کاربران برای تظاهر به وضعیت مالی خوب و یا متخصص بودن اقدام به خرید لپ تاپ می کنند!

      ▪ یکپارچگی


      یکی دیگر از مزایای لپ تاپ یکپارچگی امکانات می باشد . ویژگیهایی مانند بلوتوث، وب کم، مودم اینترنت، کارت شبکه، دی وی دی رایتر، بلندگو و حتی کارت تی وی . قابلیت اتصال وسایل جانبی مانند ماوس و کیبورد خارجی و همچنین دستگاههای سازگار با USB نیز از دیگر ویژگیهای اغلب لپ تاپهای موجود است .

      ▪ ارتقاء


      با وجودی که در گذشته امکان ارتقای نوتبوکها بصورت بسیار محدود امکانپذیر بود اما امروز ارتقای رم و هارد و درایو نوتبوکها به راحتی امکانپذیر است . اما هنوز ارتقای پردازشگر و کارت گرافیکی به سادگی امکانپذیر نیست و در حد بسیار محدودی وجود دارد .اما این موضوع در مورد پی سی ها بدینصورت مطرح نیست. پی سی ها قابلیت ارتقای بسیار بهتری دارند .

      ▪ معایب لپ تاپ ها


      ـ قیمت: قیمت اصلی ترین ویژگی ای است که موجب پشیمان شدن کاربران از خرید لپ تاپ می شود. اما در حال حاضر قیمت لپ تاپ ها بسیار مناسب می باشند و شما می توانید با پانصد هزار تومان یک لپ تاپ با قابلیت نصب و اجرای قابل قبول ویندوز اکس پی خریداری کنید .

      ـ کارایی


      یک لپ تاپ با قیمت حدود یک میلیون تومان در واقع کارایی یک PC با قیمت حدود پانصد هزار تومان را دارد و شما باید به این نکته توجه کنید که آیا حاضرید به ازای ویژگیهای لپ تاپ این مقدار هزینه اضافی بپردازید ؟ لپ تاپ برای کسانی که مدام بازیهای روز و جدید را خریداری و استفاده می کنند مناسب نیست چراکه بازیها، روز به روز به قدرت پردازش و سخت افزارهای قوی تری نیاز دارند و ممکن است لپ تاپ شما قابلیت اجرای همه نوع بازی را نداشته باشد (مگر آنکه بیش از ۲میلیون تومان هزینه کنید).ضمن آنکه برای لپ تاپها نمی توانید هاردهای با سرعت بسیار زیاد (مانند ۷۲۰۰ دور در دقیقه یا بالاتر) خریداری کنید و اغلب دارای هاردهای با سرعت ۵۴۰۰ دور در دقیقه می باشند لذا ناگزیر سرعتشان مقداری کمتر است .

      [ پنجشنبه چهارم شهریور ۱۳۸۹ ] [ 19:5 ] [ مهندس میثم ]
      درباره وبلاگ

      نوع جدید از لب تاپ برای هر کاربر
      امکانات وب

      كد موسيقي براي وبلاگ

      http://roozgozar.comhttp://roozgozar.comhttp://roozgozar.comhttp://roozgozar.comhttp://roozgozar.comhttp://roozgozar.com
      http://roozgozar.comhttp://roozgozar.com

      Top Blog
      وبلاگ برتر در تاپ بلاگر